Kurs barberski dla początkujących z egzaminem czeladniczym

OD ZERA

/ 01

ZOSTAŃ BARBEREM!

Od podstaw - do prężnej kariery. Nowa oferta kursów 2024.
  • Czy marzy Ci się modna kariera barbera?
  • Czujesz się wypalona w obecnej pracy i szukasz nowych możliwości?
  • Ze względu na zmiany na rynku potrzebujesz szybkiego przebranżowienia?
  • Masz dość nieustannej harówki przed monitorem komputera i szukasz czegoś bardziej twórczego?
  • Pragniesz długoterminowej i stabilnej kariery z niezłymi zarobkami, z której nie wygryzie Cię sztuczna inteligencja?
  • chcesz rozwijać się i budować portfolio klientów na swoich zasadach?
  • a może chcesz otworzyć salon i byś swoim własnym szefem?

W takim razie nasz kompleksowy kurs fryzjerski “od zera” jest dokładnie tym, co pomoże Ci zrealizować ambicje i marzenia!

Skontaktuj się z nami i zapisz się na szkolenie –
terminy najbliższych edycji znajdziesz na stronie głównej oraz w dziale „harmonogram” poniżej.

/ 02

O KURSIE

Kurs barberski z egzaminem czeladniczym

Nasz kurs kompleksowo przygotowuje osoby z małym lub zerowym doświadczeniem fryzjerskim do samodzielnej pracy w barbershopie. Od teorii, przez podstawowe i bardziej zaawansowane techniki, klasyczne fryzury męskie, golenie brzytwą, formowanie zarostu, aż po sprawy biznesowe – jak budowanie marki osobistej i tworzenie trwałego portfolio Klientów (dla osób marzących o założeniu własnego zakładu barberskiego prowadzimy osobne konsultacje jak założyć barbershop) – kończąc nasz kurs jesteś uzbrojony w wiedzę i umiejętności, które pozwolą Ci zarabiać pracując jako fryzjer męski (barber).

Kurs odbywa się planowo w kilku edycjach w roku w naszych zakładach fryzjerskich w Lublinie – Lublin Blues Barbershop i the Razor’s Edge Barbershop. Najbliższe terminy znajdziesz poniżej, w dziale harmonogram.

Proces rozłożony jest na 160 godzin zegarowych – dlatego na przykład w formule weekendowej odbędzie się co najmniej 10 weekendów zajęć. Na każdej edycji mamy maksymalnie pięcioro kursantów – tak małe grupy mają przełożenie na postępy słuchaczy.

ZAPISZ SIĘ!

696-898-413 lub barberlublin@gmail.com

/ 03

HARMONOGRAM

Terminy najbliższych edycji kursu dla początkujących:

EDYCJA WEEKENDOWA:

Nowa edycja pod okiem Moniki „Barberzycy” Torój wystartuje po wakacjach, we wrześniu 2024. Dokładne terminy zostaną ogłoszone w sierpniu. Zajęcia będą odbywały się w the Razor’s Edge Barbershop w Lublinie.

INTENSYWNA EDYCJA NA TYGODNIU:

Start we wtorek, 28 maja 2024 o godzinie 11:00 w Lublin Blues Barbershop na ul. Weteranów 26C w Lublinie. Jest to intensywna edycja pod okiem Marcina Grzegorczyka – zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku. Wszystkie nasze kursy barberskie dla początkujących obejmują 160 godzin zegarowych. 

———

Materiały szkoleniowe
/ 04

CENY KURSU

Nowa oferta szkoleń 2024

Cena szkolenia dla początkujących wynosi 12 800 zł plus koszt egzaminu czeladniczego (w 2024 opłata za egzamin czeladniczy w Izbie Rzemieślniczej wynosi 969,46 zł – płatne na koniec kursu ). Trzeba również pamiętać o konieczności zakupu swojego sprzętu na którym będziesz ćwiczyć. To inwestycja zaczynająca się od około 500 zł, ale sprzęt jest Twój.

Faktury wystawiamy po otrzymaniu pełnej kwoty za kurs.

Nasze szkolenie wyróżnia się pod wieloma względami: zakres materiału i praktyki fryzjerskiej, zniżki u naszych partnerów, lokalizacja, egzamin czeladniczy jako forma zaliczenia szkolenia oraz ekstremalnie małe grupy – biorąc to pod uwagę cena przestaje wydawać się wygórowana.

Płacisz jak za studia podyplomowe, a zwrot z inwestycji jest o wiele większy.

A skoro mowa o zwrocie z inwestycji – ile zarabiają barberzy?

W renomowanych barbershopach możesz liczyć na 50% utargu ze swoich strzyżeń plus opłacony ZUS. Jak widać – w zależności od lokalizacji, cennika i zaangażowania – możesz zarobić od 4 tys do 8 tys zł na rękę, w dodatku wykonując przyjemną pracę z ciekawymi ludźmi. Nasz kurs może zwrócić się w dwa miesiące!

Płatność w Ratach

Nie musisz płacić całej kwoty z góry! Wystarczy zaliczka – a resztę rozłożymy na wspólnie ustalone raty. Oczywiście nie musisz korzystać z jakiejś zewnętrznej instytucji finansowej, chcemy jedynie, abyś zadeklarował z grubsza terminy wpłat. Najważniejsze, żebyś zapłacił całość przez te kilka tygodni trwania szkolenia – przed egzaminem czeladniczym.

Wiemy, że w procesie przebranżowienia może być ciasno z finansami – dlatego jeśli zagrasz z nami w otwarte karty, to chętnie pójdziemy Ci na rękę bez robienia zbędnego szumu.

DOFINANSOWANIA

Widniejemy w bazie RIS (numer ewidencyjny 2.06/00118/2019) i przyszli kursanci mogą starać się o dofinansowanie naszych szkoleń ze środków Urzędów Pracy.

Jak to zrobić?

Jeśli jesteś zarejestrowany jako osoba bezrobotna, to w pierwszej kolejności umów się na spotkanie we właściwym Urzędzie i dowiedz się, czy dana instytucja prowadzi obecnie nabór i dysponuje środkami finansowymi na szkolenia.

Dodatkowo dowiedz się, jakie zostaną Ci zaproponowane formy wsparcia – czy będzie to na przykład Bon Szkoleniowy, czy dofinansowanie z jakiegoś innego programu.

Każdy Urząd Pracy – Miejski, Powiatowy czy Wojewódzki – ma często inne programy, terminy aplikowania o wsparcie i zakres pomocy dla interesantów.

Kiedy już wiesz, z jakiej formy wsparcia chcesz skorzystać – weź numer telefonu do urzędnika odpowiadającego za Twoją sprawę i zadzwoń do nas pod 696-898-413 – pomożemy Ci wypełnić dokumentację.


/ 05

PLUSY BARBERINGU

Dlaczego warto związać swoją karierę z barberingiem i zacząć pracować jako fryzjer?

A jakie jeszcze – oprócz zarobków – są zalety pracy w charakterze fryzjera? Dlaczego powinieneś rozważyć pracę w zawodzie fryzjera męskiego?

Jest to zawód wypełniony młodzieżową energią, pełen ciekawych osób, „trendy” i bardzo „instagramowy”. Jeśli masz artystyczną duszę i lubisz pracę z ludźmi – jest to wybór dla Ciebie.

Barbering daje możliwości rozwoju kariery, która zawsze będzie potrzebna. Kariera fryzjera męskiego, jak i większość innych zawodów rzemieślniczych, przeżywa renesans. Porządni rzemieślnicy mają obłożone grafiki – i nie straszne im Nowe Polskie Łady czy zawirowania na rynku pracy.

Jest to zawód który nie zostanie zautomatyzowany i zastąpiony komputerowym algorytmem czy sztuczną inteligencją spod znaku ChatGPT. Pracując w rzemiośle będziesz mógł do końca życia czerpać satysfakcję z tworzenia czegoś pięknego i użytecznego swoimi własnymi rękami.

Uśmiech i poczucie własnej wartości u Klienta, jaki daje schludny wygląd, odbija się na Tobie po każdym strzyżeniu. A koleżeńskie konkurowanie z przyjaciółmi z pracy tylko potęguje wrażenie, że zarobkowo robisz coś wyjątkowo fajnego i satysfakcjonującego!

Czy warto zostać fryzjerem? Zdecydowanie tak! A na naszym kursie dowiesz się jak chęci i zajawkę zamienić na konkretne, twarde umiejętności. 

Chcesz wiedzieć więcej o zawodzie Fryzjer Męski (Barber)? Przeczytaj oficjalny opis zawodu na stronie rządowej.

/

ZAPISZ SIĘ NA KURS

Zadzwoń pod 696-898-413 lub napisz do nas na barberlublin@gmail.com!

Chcesz się spotkać? Nie ma sprawy! Ale najpierw zadzwoń.

/ 06

ZALETY KURSU

Jeśli uczyć się zawodu - to tylko z nami!

Chcesz wiedzieć więcej! No to miłego czytania! Poniżej opisujemy zalety naszego kursu z nowej oferty na 2024 rok.

Zakres merytoryczny + dużo praktyki

Nasz kurs przebiega dwutorowo – chociaż często te dwie ścieżki rozwoju przeplatają się niezauważenie. Z jednej strony przygotowujemy Cię do egzaminu czeladniczego. Z drugiej – dajemy Ci solidne podstawy pracy we fryzjerskim rzemiośle.

Nasz kurs przygotowany jest tak, aby każdy nasz absolwent – bez względu na wrodzony talent czy predyspozycje – był w pełni przygotowany do tego, aby PRZYNAJMNIEJ potrafić przyjąć Klienta na fotelu, odpowiednio przeprowadzić strzyżenie i wypuścić go z poprawnie wykonaną fryzurą i/lub zadbaną brodą – czyli umiejętnościami CO NAJMNIEJ dostatecznymi, aby rozpocząć pracę w zakładzie fryzjerskim.

To oczywiście minimum – osobiste zaangażowanie, zapał, ćwiczenia poza zajęciami sprawiają, że większość naszych absolwentów jest rozchwytywana na rynku pracy. Jednak podkreślając zasadę, że w procesie dydaktycznym 50% leży po stronie nauczyciela, a 50% po stronie ucznia – bierzemy odpowiedzialność, za przekazanie solidnych fundamentów, na których przez lata rzemieślniczej pracy kursant nabuduje swoją karierę.

Doświadczenie w nauczaniu i organizacji

Nasze kursy prowadzimy od 2018 roku, a sami edukatorzy szkolą jeszcze dłużej. Nasza działalność nie powstała wczoraj. Wiemy co robimy – bo mieliśmy szansę przetestować wielorakie rozwiązania na wcześniejszych edycjach. Mamy doświadczenie w pracy dydaktycznej z różnymi osobami, o różnych charakterach, predyspozycjach czy talencie. Nawet kiedy podejmujemy współpracę z nowym edukatorem, to wypracowane wcześniej systemy działają – i pozwalają nam szkolić na stale wysokim poziomie.

Świadectwo czeladnicze

Nasz kurs kończy się egzaminem czeladniczym po którym dostajesz świadectwo czeladnicze. Jest to oficjalne potwierdzenie kwalifikacji w zawodzie rzemieślniczym, rozpoznawalne nie tylko na terytorium RP, ale w całej Unii Europejskiej. Nie wręczamy Ci jedynie „wewnętrznego certyfikatu” czy dyplomu, który każdy może sobie wydrukować na drukarce – ale istotny dokument o konkretnym znaczeniu.

Holistyczne podejście do nauki

Fryzjerstwo to przede wszystkim świetne strzyżenia. Ale nie tylko! Omawiamy również mnóstwo tematów okołofryzjerskich – budowanie portfolio, szukanie pracy lub założenie własnego zakładu, tworzenie i promowanie marki osobistej na mediach społecznościowych. Dajemy CI rady, protipy i podpowiedzi, dzięki której płynnie wejdziesz w świat barberingu, przy okazji unikając błędów, których potem możesz się wstydzić. A dzięki nauce w dziełających barbershopach, pod okiem praktyków, uzyskasz – niejako od zaplecza – wgląd i przedsmak codziennej pracy i zarządzania prężnie działającym zakładem fryzjerskim.

Dogodne terminy

W Lublin Blues Barbershop, gdzie naucza Marcin, prowadzona jest intensywna edycja “na tygodniu” (poniedziałek-piątek). Edycja na tygodniu jest zazwyczaj zarezerwowana dla osób korzystających ze wsparcia Urzędów Pracy – ale nie zawsze!

W the Razor’s Edge Barbershop, gdzie naucza Monika, odbywają się zajęcia weekendowe.
Edycje nie startują równocześnie, ale zazębiają się – możesz więc zapisać się na dogodny termin.

Nie prowadzimy zajęć ciągiem przez miesiąc – uważamy, że nie pozwala to wiedzy odpowiednio ugruntować się, a poznawanym umiejętnościom wejść w krew. Zamiast tego zachęcamy naszych kursantów, aby ćwiczyli zdobytą wiedzę pomiędzy zajęciami – dzięki czemu szybciej nabędą rzemieślnicze obycie, którego nie da się nauczyć z książek czy filmów na youtube. Po naszym kursie nie usłyszysz szyderczych komentarzy o byciu „fryzjerem po miesięcznym kursie”.

Kadra - nasi nauczyciele

Nasi edukatorzy nie są przypadkowymi osobami. Przede wszystkim są to pasjonaci, którzy stale pracują w zawodzie – a nie nauczają innych po dwóch czy trzech latach pracy we fryzjerstwie. Mają tytuły rzemieślnicze – są mistrzami fryzjerstwa. Często publikują w branżowej prasie. Są przez to autentyczni i spójni. 

Oprócz bardzo dużego doświadczenia we fryzjerstwie, nauczyciele legitymują się podejściem pedagogicznym, które pozwala im przekazywać wiedzę i motywować innych do działania. Więcej o naszych edukatorach przeczytasz w dziale kadra.

Porady od innych barberów

W naszych zakładach pracują pasjonaci – dlatego nie zdziw się, kiedy zobaczysz ich w barbershopach poza standardowymi godzinami pracy, kiedy dobrowolnie podpowiadają Ci co możesz poprawić, kiedy edukator stoi akurat przy innym kursancie. 

Małe grupy

Kolejne edycje naszego kursu mają maksymalnie pięcioro uczestników – a często mniej. W praktyce jest to więc prawie szkolenie indywidualne.

Nie staramy się zarobić więcej i więcej poprzez dopisywanie na siłę kolejnych kursantów do listy obecności. Nie traktujemy Cię jak kolejnego źródła dochodu w wielkiej fabryce produkującej sztampowych fryzjerów, ale jako przyszłego kolegę po fachu, którego można zarazić pasją. Nie pozwalamy na psucie rynku wypuszczając spod skrzydeł fryzjerów o marnych umiejętnościach – rozumiemy, że uznanie dla branży i społeczny szacunek dla zawodu fryzjera zaczyna się w etosie pracy każdego z nas.

Lokalizacja

Naszą ofertę kierujemy przede wszystkim dla osób z Lubelszczyzny. Korzystając z naszej oferty odpadają Ci drogie dojazdy i zakwaterowanie po drugiej stronie Polski! 

Znamy rynek – w regionie nie znajdziesz lepszego i bardziej kompleksowego kursu.

Nasze zajęcia prowadzone są w działających od lat barbershopach, a nie akademiach albo malutkich salonach – przez co w czasie nauki możesz z pierwszej ręki doświadczyć pracy w zakładzie, wypróbować kosmetyków i narzędzi, na których sami pracujemy.

Raty i dofinansowanie

Istnieje możliwość rozłożenia płatności na raty – i to bez korzystania z zewnętrznych instytucji finansowych! Po prostu zadeklaruj nam jak chcesz spłacać należność na kurs, a postaramy się pójść CI na rękę! 

Jeśli jesteś zarejestrowany w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna – być może masz szansę uzyskać dofinansowanie na nasz kurs – możesz liczyć wtedy na naszą pomoc przy dokumentacji potrzebnej do zdobycia dofinansowania!

UWAGA! Dla osób ubiegających się o bon szkoleniowy: Nazwa naszego kursu to „kurs barberski z egzaminem czeladniczym”

Praca po kursie

Jeśli nie sabotujesz swojego rozwoju i przykładasz się do strzyżeń, zrobimy wszystko, żeby pomóc Ci znaleźć pracę. Nasi absolwenci są cenieni na rynku pracy – zarabiają w kilku zakładach fryzjerskich w Lublinie i reszcie województwa, a dzięki naszym kontaktom często mają zaklepane stanowisko nawet przed końcem kursu! Tym najlepszym sami zaproponowaliśmy uzupełnienie naszego zespołu.

Oczywiście nie możemy z góry nic obiecać – oprócz tego, że jeśli będziesz prezentować zaangażowanie i chęć rozwoju, zrobimy ile się da, żeby pomóc Ci spełnić Twoje plany, a potem z przyjmenością i dumą obserwować (i chwalić się) kolejnym Twoimi sukcesami!

Nie chcesz pracować dla kogoś, ale od razu założyć własny zakład? Podpowiemy co i jak i będziemy Ci kibicować! A jeśli nie chcesz wyważać drzwi, które ktoś już wyważył przed Tobą – zapisz się na konsultacje biznesowe do Piotra! Tam dowiesz się, jak otworzyć barbershop.

/ 07

FAQ

Czyl;i najczęściej zadawane pytania

Naciśnij na pytanie, żeby rozwinąć treść odpowiedzi.

„Dlaczego spotkania nie odbywają się dzień po dniu? W ten sposób skończylibyśmy kurs w miesiąc!” mówicie.

No cóż… nauka rzemiosła to nie jest łatwe przedsięwzięcie. Nowych umiejętności osoba początkująca nie jest w stanie wypracować “w teorii”. Pamięć mięśniowa potrzebuje nie tylko ćwiczeń, ale i okresów odpoczynku. To dlatego nasze zajęcia podzielone są przerwami.

Podczas edycji weekendowych widzimy się tylko w soboty i niedziele, w edycjach “na tygodniu” zajęcia odbywają się zazwyczaj we wtorki, środy i czwartki. Jeśli rozbijemy planowane 160 godzin zegarowych na poszczególne dni, łatwo policzyć, że kurs może trwać nawet kilka miesięcy.

W ten sposób unikamy efektu “czacha dymi”, kiedy z nadmiaru nowych informacji zostaje trwale przyswojona tylko ich część. Przerwy pozwalają również kursantom na ćwiczenia we własnym zakresie – kiedy zaczną już samodzielne strzyżenia zachęcamy ich do praktyki również POZA naszymi zajęciami. W zawodach rzemieślniczych nie masz wyboru – musisz “nabić sobie rękę” Klientami. Tu nie ma drogi na skróty.

Łatwo sobie wyobrazić, że oferowane przez nas 160 godzin zegarowych jest i tak ledwie wystarczające do nauki solidnych fiundamentów rzemiosła. Uważamy – i podpieramy tę opinię kilkuletnim doświadczeniem w organizacji kursów – że skumulowanie ćwiczeń w jednolity, miesięczny blok spotkań nie przyniosłoby oczekiwanych efektów. Oczywiście nie musisz się z nami zgadzać – w innych województwach są szkoły, które proponują naukę właśnie w takiej formule nauki w jeden miesiąc. Wystarczy jednak dołączyć do kilku branżowych grup na Facebooku i za pomocą lupki wyszukać temat polecanych szkoleń, żeby w komentarzach jednoznacznie przekonać się co potencjalni pracodawcy i starsi stażem pasjonaci sądzą o umiejętnościach “fryzjerów po miesięcznym kursie”.

Nasze kursy odbywają się w pełni wyposażonych zakładach barberskich – w przestrzeni, w której poza kursami wykonujemy komercyjne strzyżenia dla naszych Klientów. Dlatego kursanci mogą korzystać z podstawowego wyposażenia barbershopów, jak na przykład suszarki czy ręczniki.

NIE ZAPEWNIAMY JEDNAK TAKICH NARZĘDZI JAK GRZEBIENIE, NOŻYCZKI I MASZYNKI. Każdy poważny rzemieślnik powinien mieć swoje narzędzia – które są dopasowane do indywidualnych upodobań i preferencji. Narzędzia, które zna, rozumie i o które dba.

Jest to również konsekwencja naszego naciskania na samodzielne ćwiczenia pomiędzy zajęciami. Trudno będzie Ci ćwiczyć na znajomych, kolegach i rodzinie, kiedy nie będziesz mieć własnego szpeju.

Na pierwszych zajęciach pomagamy kursantom wybrać sprzęt. Podstawowy sprzęt można kupić za niecałe 500 zł. Oczywiście górna granica praktycznie nie istnieje, ale nierozsądnym byłoby na tym etapie kupować sprzęt z wyższej półki, którego potencjału i tak nie wykorzystamy wciąż jeszcze będąc nowicjuszami.

Zupełnie jak na studiach istnieją różne stopnie akademickie – jak licencjat czy magister – tak i w zawodach rzemieślniczych istnieją różne poziomy rozwoju zawodowego. Jest to zresztą usankcjonowane ustawą o rzemiośle z 1989, z poprawkami wprowadzonymi w 2020 roku.

W Polsce brak formalnego potwierdzenia naszych kwalifikacji zawodowych nie niesie żadnych poważnych konsekwencji. Każdy może ogłosić się tatuatorem, barberem czy krawcem, założyć działalność gospodarczą i otwarcie świadczyć usługi w danej branży. Nie zmienia to jednak faktu, że zarówno pracodawcy, bardziej doświadczeni koledzy, jak i świadomi Klienci będą patrzeć na posiadanie państwowego świadectwa czeladniczego, jak na dodatkowy dowód poważnego traktowania swojej kariery.

Wybierając spośród różnych kursów zbliżonych cenowo, który powinieneś brać bardziej pod uwagę? Taki kurs, na zakończenie którego dostajesz certyfikat czy dyplom wewnętrznie przygotowany przez daną instytucję? Czy raczej taki, którego ukończenie daje Ci państwowy dokument oficjalnie potwierdzający kwalifikacje zawodowe w Polsce, Unii Europejskiej i wielu innych krajach?

Nauka podstaw zawodu bez sformalizowania swojego wysiłku wartościowym świadectwem, to trochę jak uczęszczać przez cztery lata do liceum i na koniec nie podejść do matury.

Na naszym kursie bardzo szybko zaczniesz pracować na żywych modelach. Mamy prywatną grupę na Facebooku na której jest ponad półtora tysiąca mężczyzn, którzy zgłaszają się na darmowe strzyżenia w ramach naszych szkoleń.

Nie pytaj nas jednak ile fryzur na ilu modelach zrobisz dziennie, miesięcznie, czy przez cały kurs! 

Po pierwsze – nie idziemy w ilość, tylko w jakość. Podczas procesu edukacyjnego – w odróżnieniu od pracy komercyjnej – przyswojenie pewnych umiejętności będzie wymagało więcej czasu. Na szybkość przyjdzie pora.

Po drugie – inaczej przebiegają strzyżenia na początku, a inaczej na końcu kursu.

I po trzecie – ze względu na małe grupy praca jest mocno zindywidualizowana. Mamy oczywiście przygotowany plan nauczania, który zakłada konkretne etapy – ale elastycznie wprowadzamy do niego poprawki w ramach Twoich postępów czy napotkanych trudności.
Poza tym liczba modeli na kursie nie ma znaczenia, jeśli będziesz sabotować swój rozwój i nie przyłożysz się do ćwiczenia umiejętności poza kursem.

Nauczamy ludzi, a nie roboty, i bierzemy pod uwagę, że jedni pracują szybciej, a inni wolniej – więc określanie z góry ile dokładnie modeli “przerobimy” podczas nauki jest niepoważne.

Ale nie bój się – na kursie przerobisz WIELE strzyżeń.

I zawsze będziesz miał poczucie, że to wciąż mało.

/ 08

ZAPISZ SIĘ NA KURS

Zadzwoń pod 696-898-413 lub napisz do nas na barberlublin@gmail.com!

Chcesz się spotkać? Nie ma sprawy! Ale najpierw zadzwoń.